Statuia Lupoaicei din Timișoara
Statuia Lupoaicei sau Lupoaica Capitolină este o statuie amplasată în Piața Victoriei din Timișoara, între Catedrala Mitropolitană și Palatul Culturii. Copie a celebrei Lupa Capitolina, statuia a fost donată de municipalitatea Romei în 1926, ca simbol al latinității și al tradiției culturale romane. Monumentul ilustrează legenda întemeietorilor Romei, frații Romulus și Remus, alăptați de o lupoaică…
Statuia Lupoaicei sau Lupoaica Capitolină este o statuie amplasată în Piața Victoriei din Timișoara, între Catedrala Mitropolitană și Palatul Culturii. Copie a celebrei Lupa Capitolina, statuia a fost donată de municipalitatea Romei în 1926, ca simbol al latinității și al tradiției culturale romane. Monumentul ilustrează legenda întemeietorilor Romei, frații Romulus și Remus, alăptați de o lupoaică. Statuia este înscrisă pe lista monumentelor istorice din județul Timiș cu codul LMI TM-III-m-B-06314.
Realizată din bronz, statuia este o copie a celebrei Lupoaice Capitoline, expusă astăzi în Muzeele Capitoline din Roma, și este amplasată pe un soclu înalt de 4,96 metri, care imită o coloană antică.
Între 1906 și 1926, statul italian a oferit României patru copii ale statuii, ca semn de recunoaștere a originii latine a poporului român și a legăturilor dintre cele două popoare. Prima statuie a fost donată Bucureștiului cu ocazia împlinirii a 1800 de ani de la cucerirea Daciei și a 25 de ani de domnie a lui Carol I ca rege al României. Celelalte trei au ajuns la Cluj și Chișinău în 1921 și la Timișoara în 1926. Aceasta a fost primul monument inaugurat la Timișoara după formarea României Mari.
Monumentul a fost inaugurat de Sfântul Gheorghe, la 23 aprilie 1926, în prezența a 10.000 de persoane. La eveniment au participat Samuil Șagovici, primarul orașului la acea dată, Vasile Goldiș, ministrul Cultelor, Grigore Trancu-Iași, ministrul Muncii, precum și reprezentanți ai Partidului Național Fascist. Predarea a fost realizată de Giulio Cesare Codecà, numit în 1922 agent consular al Italiei la Timișoara, cu jurisdicție asupra întregului Banat românesc. Ceremonia s-a desfășurat cu excluderea completă din orice rol a fostului primar al Timișoarei, Lucian Georgevici, care fusese forțat să demisioneze la 17 aprilie, într-un climat tensionat.
Statuia a fost îndepărtată în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, în contextul dictatului de la Viena prin care Ungaria a primit Transilvania de Nord și al revenirii României împotriva Puterilor Axei. În centrul Timișoarei au avut loc manifestații de protest împotriva Italiei fasciste conduse de Benito Mussolini, care sprijinise pretențiile Ungariei, iar statuia a devenit un simbol al nemulțumirii manifestanților, fiind vremelnic înlăturată. În graiul bănățean se scanda atunci „Duce, duce, ia-ți cățaua și ți-o fuce!”, aluzie la supranumele lui Mussolini, Il Duce. În perioada lui Nicolae Ceaușescu, autoritățile locale au decis repunerea statuii în centrul Timișoarei.
Începând din decembrie 2012 statuia beneficiază noaptea de iluminat artistic.
Foto: Turbojet · CC BY-SA 4.0